Vyberte sa s deťmi na zelenú cestu ekológie

Téma ekológie je už neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Spoločnosť dávala planéte roky rokúce poriadne na frak, a teraz sa spoločnými silami snažíme zatiahnuť ručnú brzdu. A to je dobre. Už totiž nejde ani tak o nás ako o naše deti a generácie, ktoré prídu po nás. Svet sa jednoducho mení a my spolu s ním. Kedysi boli ekologicky zmýšľajúci ľudia skôr „podivíni“. Dnes sú divní práve tí, ktorým je osud našej krásnej planéty ľahostajný. Je naozaj dobré, že sa kormidlo obracia. Stále je tu totiž nádej, že naše deti nebudú musieť osídliť inú planétu. Ako im však odovzdať tento zelený odkaz? Ako v deťoch prebudiť úprimný záujem o kvalitu životného prostredia? Ako z nich nevychovať hysterického fanatika, ale racionálne zmýšľajúcu bytosť?

Každodenné maličkosti

Tak ako so všetkým zmysluplným aj s ekologickým nastavením domácností a eko vzdelávaním treba začať postupne a systematicky. Ono je to ako v športe. Ak to človek na začiatku prepáli, veľmi rýchlo mu dôjdu sily a nakoniec i motivácia. Skúste teda začať od bežných aktivít, ktoré napĺňajú váš deň. Napríklad také nakupovanie. Využite čas strávený v obchode na vzdelávanie svojich ratolestí.

  • vezmite si vlastnú tašku do obchodu
  • nebaľte zbytočne tovar do plastových vreciek
  • sledujte etikety na produktoch a ekologické certifikáty
  • napíšte si spoločne nákupný zoznam, aby ste nenakupovali zbytočnosti, ale len to, čo naozaj potrebujete
  • kupujte len také produkty, o ktorých viete, že sú naozaj ekologické
  • vysvetľujte deťom, prečo nie je zrovna rozumné kupovať si balenú vodu, nezmyselné sladkosti alebo nesezónne ovocie

Farby, ktoré dávajú zmysel

Medzi pomerne časté domáce práce patrí aj vynášanie smetí. Je síce pravda, že do tejto aktivity sa nikomu veľmi nechce, ale aj keď to znie mierne absurdne, dá sa z toho urobiť zábavná aktivita. Stačí trochu zapojiť fantáziu alebo sa inšpirovať odborníkmi, ktorí vedia, ako deti naučiť triediť odpad hravou formou. Farebné koše začnú dávať deťom zmysel, a tak bude dôležitý pocit užitočnosti zrazu na dosah ruky.


Čistota pol života 

Ak chcete, aby sa vaše deti cítili doma ešte lepšie, zapojte ich do upratovania. Nič nevonia krajšie, ako vlastnoručne uprataná izba či kúpeľňa. Deti sa môžu smelo realizovať. Dokonca bez rukavíc či akéhokoľvek rizika, že niečo na seba nastriekajú alebo olížu. Stačí, ak siahnete po produktoch, ktoré sú ekologické, z prírodných surovín a certifikované. Vaša domácnosť môže byť zdravá a čistá aj bez dráždivej chémie a vďaka tomu bezpečná pre deti a dokonca aj pre domácich miláčikov. Na bupishop.sk dnes môžete kúpiť EKO novinky VOUX green ecoline, ktoré spĺňajú všetky tieto požiadavky a iste ich vo vašej rodine oceníte!

Druhá šanca na život 

Aj počas hry sa dá veľmi pekne deťom ukázať ekologický prístup. Stačí, ak sa pobavíte o materiáloch, z ktorých sú hračky vyrobené, alebo si spolu vytvoríte „novú“ hračku z nepotrebných vecí, ktorých máte doma určite neúrekom.